BÁNKI DONÁT (1859-1922)
(Nehézipari Műszaki Egyetem, Miskolc)
A világ gépésztársadalma jól ismeri Bánki Donát nevét. Elsősorban a Bánki-Csonka-féle motor (1888), a porlasztó (1893), a vízbefecskendezéses Bánki-motor (1898), majd a Bánki-vízturbina (1917) találmányaival vált világhírűvé.
Életpályája két hosszabb szakaszra bontható: a neves magyar Ganz-gyárbeli gépkonst-ruktőri munkásságára (1882-1899), amelynek végén már az általa alapított gáz- és petró-leummotorok osztályának volt a vezetője; továbbá a budapesti József Műegyetemen (a mai Budapesti Műszaki Egyetem akkori jogelődjén) betöltött professzori tevékenységére (1899-1922).
Bánki Donát életrajzával akkor kezdtem behatóan foglalkozni, amikor 1981-ben a Gépipari Tudományos Egyesület (GTE) elnökévé választottak. A GTE-nek két nagydíja van. Az egyiket Bánki Donátról nevezték el.
Elnöki tisztségem kezdetén kiderült, hogy két évforduló is esedékessé vált Bánki Donát esetében: 1982-ben volt halálának 60. és 1984-ben születésének 125. évfordulója. Ezekre a megemlékezésekre készülve, kerültem hozzá mind közelebb. Kezdve attól, hogy az általa vezetett tanszéken kezdhettem később (1940-ben) saját mérnöki pályámat, majd fedezhettem fel, hogy a „Gépelemek" című tantárgyat Magyarországon Bánki Donát professzor kezdte oktatni 1899-ben, és amelyet Miskolcon 1949 óta magam is tanítok.
Örülök, hogy Bánki Donát életrajzával részletesen foglalkozva, sikerült gazdag életének újabb részleteire bukkanni, és az előző feldolgozásokat folyamatosan kiegészíteni. Ennek egyik állomása most az az összeállítás, amelyet tisztelettel és szeretettel nyújtok át Bakonybánknak, hogy idős és fiatalabb lakosai egyaránt elmélyedhessenek a község nagynevű szülöttjének adataiban és életének tanulságaiban.